Peste 6000 de participanți la cea de-a 11-a ediție a cursei caritabile Race for the Cure România, organizată de Fundația Renașterea

Race for the Cure România Fundația Renașterea

Peste 6000 de persoane au transformat participarea lor la a 11-a ediție a Race for the Cure România în analize medicale gratuite pentru femeile vulnerabile și peruci pentru pacientele și copiii diagnosticați cu cancer.

Cea mai mare cursă caritabilă dedicată sănătății s-a bucurat de susținerea a numeroase personalități, reprezentați ai Corpului Diplomatic la București, școli și licee, dar și de companii care au înțeles importanța implicării într-o astfel de cauză.

Ediția din acest an, a 11-a din România, a adus, pe lângă prezența la cursa fizică din București, posibilitatea locuitorilor din alte orașe din țară sau din diaspora să susțină și să doneze pentru femeile din România pentru prevenția și depistarea cancerului de sân și de col uterin, prin intermediul platformei europene www.raceforthecure.eu/ro, care va fi activă pentru donații până la sfârșitul lunii decembrie 2025.

Race for the Cure România Fundația Renașterea
Andreea Esca și Mihaela Geoană

Fondurile strânse din taxele de înscriere vor fi folosite pentru a oferi Teste Babes Papanicolau si mamografii digitale gratuite femeilor vulnerabile, precum si peruci din păr natural pentru femeile si copiii diagnosticati cu cancer.

Fundația Renașterea a pregătit surprize pentru toate categoriile de vârste și două tombole: una pentru participanții la cursa de alergare/plimbare, dar și una dedicată învingătoarelor în lupta cu cancerul, care au luat parte la evenimentul din acest an în Piațeta Regelui, de pe Bulevardul Kiseleff. Premiile la cele două tombole au constat în: weekenduri pentru două persoane la Poiana Brașov si Eforie Nord oferite de Ana Hotels, doua weekend-uri la Costinești oferite de Vox Maris, vouchere valorice oferite de Hervis, cercei din aur oferiti de Kultho forever Diamonds și seturi de cosmetice oferite de La Roche Possay si My Geisha.

Race for the Cure România Fundația Renașterea
Start alergare

Participanții s-au bucurat de atmosfera vibranta creată de Andreea Esca, Ambasadorul Fundației Renașterea și DJ Ionuț Bodonea, au sărbătorit sănătatea, alături de familie, colegi și prieteni, în desfășurătorul evenimentului fiind incluse: programe de încălzire pe muzică cu Mădălina Roza, jocuri distractiv-educative pentru copii, fotografii la minut, dar și momente inedite.

DJ Ionuț Bodonea
Mirela Retegan și Sara Dima, voluntar

Cel mai apreciat moment al ediției a fost acela în care, învingătoarele in lupta cu cancerul, doamnele cu tricouri roz au defilat în pași de dans acompaniate de trupa Los Bomboneros, în aplauzele mulțimii. Tot ele au fost protagonistele momentului de emoție ce a avut loc la finalul evenimentului, când au eliberat spre cer, baloane roz, în memoria celor care au pierdut lupta cu boala.

Race for the Cure România Fundația Renașterea

”Anul acesta am organizat a 11-a ediție a cursei caritabilă a Fundației Renașterea și am pregătit multe suprize pentru cei prezenți. Am colorat din nou Bucureștiul în roz, într-un moment unic de solidaritate, emoție și empatie! Sloganul acestei editii a Race for the Cure România a fost unul cu o însemnătate deosebită: Fiecare pas conteaza! Pașii tăi salvează vieți!, astfel, alături de cei 6000 de participanți am sărbătorit sănătatea și pe învingătoarele în lupta cu cancerul. Aceste doamne sunt modele de dragoste de viață, determinare, speranță, renaștere și mă bucur că am reușit să le sărbătorim într-o manieră emoționantă, festivă, primind afecțiunea, energia și aprecierea tuturor.”, a declarat Mihaela Geoană, Președintele fondator al Fundației Renașterea.

Echipa Ambasadei Italiei

Ca și în edițiile anterioare și în acest an a fost apreciată competiția între echipe (licee, ambasade, companii) pentru cea mai numeroasă echipă de voluntari, cea mai gălăgioasă, amuzant costumată, generoasă sau inimoasă echipă. Au participat 229 de echipe, printre care s-au numărat și Echipele Ambasadei Italiei și Statelor Unite ale Americii.

Echipa Jean Monnet

Premiile echipelor câștigătoare au fost oferite de Membrele Boardului Fundației Renașterea: Mihaela Geoană, Cristiana Copos, Veronica Savanciuc, Camelia Șucu, Andreea Mihai, Adriana Cazacu, Amalia Năstase si directorul fundației – Cătălina Negară.

Trofeele Team for the Cure au fost oferite pentru: Ambasada Italiei – cea mai numeroasă echipa de Ambasada, Allianz Trade – cea mai numeroasă echipă a unei companii, Liceul Jean Monnet – Cea mai numeroasă echipă a unei școli, Echipa Catena Racing Team – Cea mai inimoasă echipă, Liceul International de Informatică București – Cea mai numeroasă echipă de voluntari, Echipa Fundației Superbet – Cea mai generoasă echipă, Globalworth – Cea mai gălăgioasă echipă, Agatha Crispy – cea mai originală echipă, Alist Magazine – Minnie – cea mai inedit costumată echipă.

Andreea Vorniciuc, pacientă
Echipa Jandarmeriei si invingatoarele cancerului la sân

Mulțumim pentru implicare partenerilor, sponsorilor și susținătorilor evenimentului Race for the Cure România 2025:

Sponsori Diamond: Fundatia Superbet, Kultho, Eli Lilly

Sponsori Gold: Catena, MSD

Sponsori Silver: Gilead, Aqua Carpatica, Profi, Signant Health

Sponsori Bronze: Banca Transilvania, Novartis, Cec Bank, Astrazeneca, Roche, Băneasa Shopping City, Kpmg Legal, Pfizer

Susținători: Hervis, MediHelp, Granini, Ana Hotels Eforie, Ana Hotels Poiana Brasov, Vox Maris Costinești, My Geisha, Meli Melo, Delicate Lace, Paste Băneasa, Oleya, Amethyst, Secretul Bunicii

Partener media principal: PRO TV

Parneter media official: TVR

Parteneri media: Antena 3 CNN, Kanal D, Prima TV, Trinitas TV, TVR Info, Senso Tv, Agerpres , Alist Magazine, Magic Fm, KISS Fm, Rock Fm, Radio Romania Actualități, Radio București FM, United Media

Despre Cancerele Feminine în România vs UE

Conform European Cancer Inequalities Registry1, privind Profilul de țara al Cancerului pe 2025, în România, cancerul de sân, colorectal și cel de col uterin sunt pe primele trei locuri ca incidență în rândul cancerelor feminine. Ultimele statistici publicate de Institutul National de Sănătate Publica2 arată că, în România se înregistrează 12.685 cazuri noi de cancer de sân, iar 3.877 de femei mor anual din această cauză. România raportează cea mai ridicată rată a mortalității cauzate de cancer de sân, cu 31 de decese la 100 000 de locuitori, respectiv cu 2 % peste media UE. Cancerul de col uterin are o rată de incidență de aproape trei ori mai mare în România (33 de cazuri la 100 000 de femei) în comparație cu UE (12 cazuri la 100 000 de femei), fapt ce subliniază importanța prevenției prin vaccinarea anti HPV. La nivelul Uniunii Europene, România înregistrează cea mai mare incidență – de 2,5 ori mai mare și cea mai mare rată a mortalității de peste 4 ori mai mare decât media UE-27, din cauza cancerului de col uterin. Astfel, în fiecare an, aproape 3400 de femei din România primesc diagnosticul de cancer de col uterin și 1805 femei își pierd viața din cauza acestei maladii. Practic, 11% din cazurile nou diagnosticate si 13,4% din decesele prin această boală înregistrate în UE27 provin din România.

Depistate in stadii precoce, cancerele feminine pot fi vindecate. Deși statisticile sunt îngrijorătoare, constientizarea, preventia, depistarea precoce și accesul la tratamente adecvate sunt căi de îmbunătățire a ratei de supraviețuire – mesaje cheie al cursei Race for the Cure România.

Race for the Cure

Race for the Cure este cea mai mare cursa internațională destinată promovării sănătății și luptei împotriva cancerului de sân, cel mai mare și de succes eveniment de informare și de strângere de fonduri pentru sănătatea femeii.Inaugurata in anul 1983, Komen Race for the Cure a evoluat de la o cursa cu 800 participanti in Dallas, la peste 150 de curse, pe 4 continente, cu peste 1.6 milioane de participanti in intreaga lume.

Pentru Fundatia Renasterea, acest eveniment reprezinta, in egala masura, un bun prilej de a promova mesaje pentru prevenirea si depistarea precoce a cancerului, de a reaminti femeilor ca cel mai bun tratament este preventia, iar informarea corecta, sportul si optimismul, sunt reteta propriei noastre sanatati. Primele zece editii ale evenimentului s-au bucurat de participarea a peste 33.200 de persoane, din care peste 500 invingatoare in lupta cu cancerul. Aflat la a unsprezecea ediție in țara noastră, Race for the Cure aliniază România la linia de start a Europei in cursa pentru prevenirea si combaterea cancerului la femei. La ediția din 2024 a cursei Race for the Cure România au participat peste 3100 de persoane, iar 120 au fost invingatoare în lupta cu cancerul. Race for the Cure este cea mai mare cursa internațională destinată promovării sănătății și luptei împotriva cancerului de sân, cel mai mare și de succes eveniment de informare și de strângere de fonduri pentru sănătatea femeii. Aflat la a zecea ediție in țara noastră, Race for the Cure aliniază România la linia de start a Europei in cursa pentru prevenirea si combaterea cancerului la femei

Informatii despre Fundatia Renasterea

Fundatia Renasterea este o organizatie neguvernamentala, infiintata in anul 2001, care a primit statut de Organizatie de Utilitate Publica in anul 2007. Misiunea Fundatiei Renasterea este aceea de a promova importanta preventiei si depistarii precoce a cancerului de san si de col uterin, de a oferi investigatii medicale gratuite si consiliere pacientilor oncologici.

In ultimii 23 ani, Fundatia Renasterea a obtinut rezultate remarcabile in ceea ce priveste informarea femeilor din Romania, despre importanta depistarii precoce a cancerului si a oferit peste 120.000 de investigatii medicale in cele doua centre medicale pe care le detine in Bucuresti. In plus, cu sustinerea partenerilor sai, Fundatia a achizitionat si operat doua Unitati Medicale Mobile care au oferit in regim de gratuitate peste 42.200 de investigatii medicale gratuite pentru femei ce locuiesc in zone rurale sau orase mici, unde rata mortalitatii este crescuta din cauza depistarii tardive a afectiunilor. Majoritatea femeilor din România sunt diagnosticate cu cancer in stadii avansate, din cauza lipsei informatiilor si a barierelor de ordin geografic si financiar.

1 https://www.oecd.org/content/dam/oecd/ro/publications/reports/2025/02/eu-country-cancer-profile-romania-2025_ef833241/a90c2c0d-ro.pdf

2 https://insp.gov.ro/2024/09/30/octombrie-2024-luna-de-constientizare-cu-privire-la-cancerul-san/

Race for the Cure România Fundația Renașterea

Peste 6000 de persoane au transformat participarea lor la a 11-a ediție a Race for the Cure România în analize medicale gratuite pentru femeile vulnerabile și peruci pentru pacientele și copiii diagnosticați cu cancer.

Cea mai mare cursă caritabilă dedicată sănătății s-a bucurat de susținerea a numeroase personalități, reprezentați ai Corpului Diplomatic la București, școli și licee, dar și de companii care au înțeles importanța implicării într-o astfel de cauză.

Ediția din acest an, a 11-a din România, a adus, pe lângă prezența la cursa fizică din București, posibilitatea locuitorilor din alte orașe din țară sau din diaspora să susțină și să doneze pentru femeile din România pentru prevenția și depistarea cancerului de sân și de col uterin, prin intermediul platformei europene www.raceforthecure.eu/ro, care va fi activă pentru donații până la sfârșitul lunii decembrie 2025.

Race for the Cure România Fundația Renașterea
Andreea Esca și Mihaela Geoană

Fondurile strânse din taxele de înscriere vor fi folosite pentru a oferi Teste Babes Papanicolau si mamografii digitale gratuite femeilor vulnerabile, precum si peruci din păr natural pentru femeile si copiii diagnosticati cu cancer.

Fundația Renașterea a pregătit surprize pentru toate categoriile de vârste și două tombole: una pentru participanții la cursa de alergare/plimbare, dar și una dedicată învingătoarelor în lupta cu cancerul, care au luat parte la evenimentul din acest an în Piațeta Regelui, de pe Bulevardul Kiseleff. Premiile la cele două tombole au constat în: weekenduri pentru două persoane la Poiana Brașov si Eforie Nord oferite de Ana Hotels, doua weekend-uri la Costinești oferite de Vox Maris, vouchere valorice oferite de Hervis, cercei din aur oferiti de Kultho forever Diamonds și seturi de cosmetice oferite de La Roche Possay si My Geisha.

Race for the Cure România Fundația Renașterea
Start alergare

Participanții s-au bucurat de atmosfera vibranta creată de Andreea Esca, Ambasadorul Fundației Renașterea și DJ Ionuț Bodonea, au sărbătorit sănătatea, alături de familie, colegi și prieteni, în desfășurătorul evenimentului fiind incluse: programe de încălzire pe muzică cu Mădălina Roza, jocuri distractiv-educative pentru copii, fotografii la minut, dar și momente inedite.

DJ Ionuț Bodonea
Mirela Retegan și Sara Dima, voluntar

Cel mai apreciat moment al ediției a fost acela în care, învingătoarele in lupta cu cancerul, doamnele cu tricouri roz au defilat în pași de dans acompaniate de trupa Los Bomboneros, în aplauzele mulțimii. Tot ele au fost protagonistele momentului de emoție ce a avut loc la finalul evenimentului, când au eliberat spre cer, baloane roz, în memoria celor care au pierdut lupta cu boala.

Race for the Cure România Fundația Renașterea

”Anul acesta am organizat a 11-a ediție a cursei caritabilă a Fundației Renașterea și am pregătit multe suprize pentru cei prezenți. Am colorat din nou Bucureștiul în roz, într-un moment unic de solidaritate, emoție și empatie! Sloganul acestei editii a Race for the Cure România a fost unul cu o însemnătate deosebită: Fiecare pas conteaza! Pașii tăi salvează vieți!, astfel, alături de cei 6000 de participanți am sărbătorit sănătatea și pe învingătoarele în lupta cu cancerul. Aceste doamne sunt modele de dragoste de viață, determinare, speranță, renaștere și mă bucur că am reușit să le sărbătorim într-o manieră emoționantă, festivă, primind afecțiunea, energia și aprecierea tuturor.”, a declarat Mihaela Geoană, Președintele fondator al Fundației Renașterea.

Echipa Ambasadei Italiei

Ca și în edițiile anterioare și în acest an a fost apreciată competiția între echipe (licee, ambasade, companii) pentru cea mai numeroasă echipă de voluntari, cea mai gălăgioasă, amuzant costumată, generoasă sau inimoasă echipă. Au participat 229 de echipe, printre care s-au numărat și Echipele Ambasadei Italiei și Statelor Unite ale Americii.

Echipa Jean Monnet

Premiile echipelor câștigătoare au fost oferite de Membrele Boardului Fundației Renașterea: Mihaela Geoană, Cristiana Copos, Veronica Savanciuc, Camelia Șucu, Andreea Mihai, Adriana Cazacu, Amalia Năstase si directorul fundației – Cătălina Negară.

Trofeele Team for the Cure au fost oferite pentru: Ambasada Italiei – cea mai numeroasă echipa de Ambasada, Allianz Trade – cea mai numeroasă echipă a unei companii, Liceul Jean Monnet – Cea mai numeroasă echipă a unei școli, Echipa Catena Racing Team – Cea mai inimoasă echipă, Liceul International de Informatică București – Cea mai numeroasă echipă de voluntari, Echipa Fundației Superbet – Cea mai generoasă echipă, Globalworth – Cea mai gălăgioasă echipă, Agatha Crispy – cea mai originală echipă, Alist Magazine – Minnie – cea mai inedit costumată echipă.

Andreea Vorniciuc, pacientă
Echipa Jandarmeriei si invingatoarele cancerului la sân

Mulțumim pentru implicare partenerilor, sponsorilor și susținătorilor evenimentului Race for the Cure România 2025:

Sponsori Diamond: Fundatia Superbet, Kultho, Eli Lilly

Sponsori Gold: Catena, MSD

Sponsori Silver: Gilead, Aqua Carpatica, Profi, Signant Health

Sponsori Bronze: Banca Transilvania, Novartis, Cec Bank, Astrazeneca, Roche, Băneasa Shopping City, Kpmg Legal, Pfizer

Susținători: Hervis, MediHelp, Granini, Ana Hotels Eforie, Ana Hotels Poiana Brasov, Vox Maris Costinești, My Geisha, Meli Melo, Delicate Lace, Paste Băneasa, Oleya, Amethyst, Secretul Bunicii

Partener media principal: PRO TV

Parneter media official: TVR

Parteneri media: Antena 3 CNN, Kanal D, Prima TV, Trinitas TV, TVR Info, Senso Tv, Agerpres , Alist Magazine, Magic Fm, KISS Fm, Rock Fm, Radio Romania Actualități, Radio București FM, United Media

Despre Cancerele Feminine în România vs UE

Conform European Cancer Inequalities Registry1, privind Profilul de țara al Cancerului pe 2025, în România, cancerul de sân, colorectal și cel de col uterin sunt pe primele trei locuri ca incidență în rândul cancerelor feminine. Ultimele statistici publicate de Institutul National de Sănătate Publica2 arată că, în România se înregistrează 12.685 cazuri noi de cancer de sân, iar 3.877 de femei mor anual din această cauză. România raportează cea mai ridicată rată a mortalității cauzate de cancer de sân, cu 31 de decese la 100 000 de locuitori, respectiv cu 2 % peste media UE. Cancerul de col uterin are o rată de incidență de aproape trei ori mai mare în România (33 de cazuri la 100 000 de femei) în comparație cu UE (12 cazuri la 100 000 de femei), fapt ce subliniază importanța prevenției prin vaccinarea anti HPV. La nivelul Uniunii Europene, România înregistrează cea mai mare incidență – de 2,5 ori mai mare și cea mai mare rată a mortalității de peste 4 ori mai mare decât media UE-27, din cauza cancerului de col uterin. Astfel, în fiecare an, aproape 3400 de femei din România primesc diagnosticul de cancer de col uterin și 1805 femei își pierd viața din cauza acestei maladii. Practic, 11% din cazurile nou diagnosticate si 13,4% din decesele prin această boală înregistrate în UE27 provin din România.

Depistate in stadii precoce, cancerele feminine pot fi vindecate. Deși statisticile sunt îngrijorătoare, constientizarea, preventia, depistarea precoce și accesul la tratamente adecvate sunt căi de îmbunătățire a ratei de supraviețuire – mesaje cheie al cursei Race for the Cure România.

Race for the Cure

Race for the Cure este cea mai mare cursa internațională destinată promovării sănătății și luptei împotriva cancerului de sân, cel mai mare și de succes eveniment de informare și de strângere de fonduri pentru sănătatea femeii.Inaugurata in anul 1983, Komen Race for the Cure a evoluat de la o cursa cu 800 participanti in Dallas, la peste 150 de curse, pe 4 continente, cu peste 1.6 milioane de participanti in intreaga lume.

Pentru Fundatia Renasterea, acest eveniment reprezinta, in egala masura, un bun prilej de a promova mesaje pentru prevenirea si depistarea precoce a cancerului, de a reaminti femeilor ca cel mai bun tratament este preventia, iar informarea corecta, sportul si optimismul, sunt reteta propriei noastre sanatati. Primele zece editii ale evenimentului s-au bucurat de participarea a peste 33.200 de persoane, din care peste 500 invingatoare in lupta cu cancerul. Aflat la a unsprezecea ediție in țara noastră, Race for the Cure aliniază România la linia de start a Europei in cursa pentru prevenirea si combaterea cancerului la femei. La ediția din 2024 a cursei Race for the Cure România au participat peste 3100 de persoane, iar 120 au fost invingatoare în lupta cu cancerul. Race for the Cure este cea mai mare cursa internațională destinată promovării sănătății și luptei împotriva cancerului de sân, cel mai mare și de succes eveniment de informare și de strângere de fonduri pentru sănătatea femeii. Aflat la a zecea ediție in țara noastră, Race for the Cure aliniază România la linia de start a Europei in cursa pentru prevenirea si combaterea cancerului la femei

Informatii despre Fundatia Renasterea

Fundatia Renasterea este o organizatie neguvernamentala, infiintata in anul 2001, care a primit statut de Organizatie de Utilitate Publica in anul 2007. Misiunea Fundatiei Renasterea este aceea de a promova importanta preventiei si depistarii precoce a cancerului de san si de col uterin, de a oferi investigatii medicale gratuite si consiliere pacientilor oncologici.

In ultimii 23 ani, Fundatia Renasterea a obtinut rezultate remarcabile in ceea ce priveste informarea femeilor din Romania, despre importanta depistarii precoce a cancerului si a oferit peste 120.000 de investigatii medicale in cele doua centre medicale pe care le detine in Bucuresti. In plus, cu sustinerea partenerilor sai, Fundatia a achizitionat si operat doua Unitati Medicale Mobile care au oferit in regim de gratuitate peste 42.200 de investigatii medicale gratuite pentru femei ce locuiesc in zone rurale sau orase mici, unde rata mortalitatii este crescuta din cauza depistarii tardive a afectiunilor. Majoritatea femeilor din România sunt diagnosticate cu cancer in stadii avansate, din cauza lipsei informatiilor si a barierelor de ordin geografic si financiar.

1 https://www.oecd.org/content/dam/oecd/ro/publications/reports/2025/02/eu-country-cancer-profile-romania-2025_ef833241/a90c2c0d-ro.pdf

2 https://insp.gov.ro/2024/09/30/octombrie-2024-luna-de-constientizare-cu-privire-la-cancerul-san/

Vrei să fii în ritm cu AlistMagazine?

Pe aceeași temă

Vrei să fii în ritm cu AlistMagazine?

Pe aceeași temă